خانه / اخبار پناهندگی / درگیری پلیس مقدونیه با پناهجویان در مرز این کشور

درگیری پلیس مقدونیه با پناهجویان در مرز این کشور

Macedonian special policemen guard the border as more than a thousand immigrants wait at the border line of Macedonia and Greece to enter Macedonia near the Gevgelija railway station August 21, 2015.  REUTERS/Ognen Teofilovski

پلیس ضدشورش مقدونیه برای متفرق کردن هزاران پناهجویی که قصد دارند از یونان وارد این کشور بشوند، متوسل به گاز اشک‌آور و نارنجک‌های صوتی شد.

رادیو اروپای آزاد/رادیو لیبرتی روز جمعه، ۳۰ مرداد، گزارش داد که هزاران پناهجو به دنبال اعلام وضعیت اضطراری در مرزهای مقدونیه تمام شب گذشته را در نواحی اطراف مرز یونان و مقدونیه گذراندند و تلاش کردند که از مرز عبور کنند.

این پناهجویان که اغلب از سوریه، افغانستان و شمال آفریقا هستند قصد دارند با عبور از مقدونیه خود را به کشورهای شمالی اروپا برسانند.

7D5698A2-888F-427B-883D-382DF4ED1F1C_mw1024_s_n 3000 macedonia016

 

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که پناهجویان پس از آن که مطلع شدند دولت مقدونیه مرز را بسته است، چندین بار به سوی نیروهای پلیس یورش بردند که این درگیری‌ها در مجموع به جراحت دست‌کم چهار نفر منجر شد.

وضعیت اضطراری در مرز مقدونیه و یونان از روز پنج‌شنبه به دنبال آن گزارش وزارت کشور مقدونیه برقرار شد که عنوان می‌کرد موج بزرگی از پناهجویان در هفته‌های اخیر وارد این کشور شده است.

در بیانیه دولت مقدونیه آمده است: «با توجه به فشار فزاینده در مرز جنوبی… برآورد شده که باید در آن منطقه اقدامات نظارتی موثرتر و بیشتری برای مقابله با ورود غیرقانونی از یونان انجام شود.»

طبق قوانین مقدونیه با اعلام وضعیت اضطراری در کشور ارتش نیز اجازه ورود به ماجرا را پیدا می‌کند که دولت این کشور تاکید داشته به منظور افزایش امنیت ساکنان آن منطقه این اقدام ضرورت دارد.

مقدونیه اگرچه عضو اتحادیه اروپا نیست، اما یکی از گذرگاه‌های اصلی برای پناهجویان خاورمیانه‌ای، آفریقایی و آسیایی به شمار می‌آید که به یونان رسیده‌اند و تلاش می‌کنند خود را به کشورهای شمالی عضو اتحادیه اروپا برسانند.

دولت مقدونیه چندی پیش نیز به منظور برقراری نظم در شهر گفلیا که در روزهای اخیر شاهد ورود هزاران پناهجو بوده است، پلیس ضدشورش را به آن منطقه اعزام کرد.

در یک ماه گذشته اطلاعات حدود ۳۹ هزار پناهجو به ثبت رسیده است که بیشتر آنها اهل سوریه و افغانستان هستند و می‌خواهند از مقدونیه عبور کنند.

رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

درباره‌ی Sina Sabet

Check Also

IR-IRAN Electronic Visa (Iran eVisa) Application – Ministry of Foreign Affairs

دوستانی که پرسیده بودند راجع به ویزا برای شهروندان سوئیسی: شهروندای سوئیس و اتحادیه اروپا …

Source رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *