خانه / جهان / عفو بین‌الملل خواستار قانونی کردن (جرم زدایی) روسپی‌گری
BEP/PATRICK GHERDOUSSI/LA PROVENCE Illustration sur la prostitution

عفو بین‌الملل خواستار قانونی کردن (جرم زدایی) روسپی‌گری

ARCHIV - Prostituierte sitzen am 23.01.2012 in Köln in einem Bordell an einer Bar.  Ein Bordell ist im juristischen Sinn keine Vergnügungsstätte. Das entschied der Verwaltungsgerichtshof (VGH) Mannheim in einem am Freitag (23.03.2012) verkündeten Beschluss. Ein Bordell sei ein «in einem Gewerbegebiet allgemein zulässiger Gewerbebetrieb und keine Vergnügungsstätte im Sinne des Städtebaurechts», so die Richter. Sie wiesen die Klage eines Nachbarn gegen den Betrieb in einem Karlsruher Gewerbegebiet ab. Foto: Oliver Berg dpa/lnw  +++(c) dpa - Bildfunk+++

سازمان “عفو بین‌الملل” قطعنامه‌ای را به تصویب رسانده که خواستار حذف موانع قانونی است که خرید و فروش خدمات جنسی را “جرم” قلمداد کرده‌اند. تصویب این قطعنامه خشم بسیاری از چهره‌ها و سازمان‌های حقوق بشری را برانگیخته است.

سازمان حقوق بشری “عفو بین‌الملل” قطعنامه بحث‌برانگیزی را در مورد [جرم‌زادیی] خرید و فروش خدمات جنسی به تصویب رسانده است. “عفو بین‌الملل” اعلام کرده، در نشست اخیر این سازمان در دوبلین، این قطعنامه با رای موافق اکثریت ۴۰۰ نماینده حاضر، از ۷۰ کشور جهان روبرو شده است.

جلسه شورای بین‌المللی (ICM) نوعی مجمع عمومی این سازمان به شمار می‌رود که چارچوب و اساس سیاست‌های حقوق‌بشری “عفو بین‌الملل” را برای ابلاغ به کمیته‌ی اجرایی تعیین می‌کند.
حال با رای مثبت به قطعنامه دوبلین، هسته مرکزی سازمان “عفو بین‌الملل” مجاز است که بر روی سیاست‌های اجرایی مناسب در ارتباط با این موضوع کار کند. سازمان “عفو بین‌الملل” با این قطعنامه خواستار حذف کامل موانع قانونی شده که خرید و فروش خدمات جنسی را “جرم” قلمداد کرده‌اند.

با توجه به وزن حقوقی و سیاسی این سازمان، تصویب چنین قطعنامه‌ای می‌تواند تاثیرات عملی گسترده‌ای در پی داشته باشد.

تصمیمی که نه “سطحی” است و نه “عجولانه”

سالیل شتی، دبیرکل سازمان “عفو بین‌الملل”، کارگران جنسی را یکی از گروه‌هایی می‌داند که در سراسر جهان مورد غفلت واقع شده‌اند.
به اعتقاد او این گروه “در بیشتر موارد پیوسته با خطر تبعیض، خشونت و سوءاستفاده روبرو هستند.” سالیل شتی با نام بردن از این تصمیم به عنوان تصمیمی “تاریخی” می‌افزاید: «این جنبش جهانی راهی را برایمان هموار می‌کند که بتوانیم سیاستی را دنبال کنیم که خواست آن حفاظت از حقوق کارگران جنسی است.»

به گفته‌ی شتی تصمیم به حمایت از قانونی کردن روسپی‌گری، “سطحی” یا “عجولانه” گرفته نشده است.

اعتراض بسیاری چهره‌ها و سازمان‌ها به تصمیم عفو بین‌الملل

تصمیم “عفو بین‌الملل” در این باره پیش از این با انتقاد شدید چهره‌هایی مانند مریل استریپ، اما تامسون و کیت وینسلت روبرو شده بود. به اعتقاد این هنرمندان، رفع موانع قانونی که خرید و فروش خدمات جنسی را “جرم” می‌دانند، “راه را برای استثمار زنان باز می‌کند”.

پیش از رای‌گیری دوبلین، برخی سازمان‌ها و گروه‌ها از جمله “ائتلاف جهانی علیه قاچاق زنان” (Coalition Against Trafficking in Women-International) در نامه‌ای سرگشاده خواستار چشم پوشی سازمان عفو بین‌الملل از این تصمیم شده بودند. نویسندگان نامه “نگرانی عمیق” خود را نسبت به پیش‌نویس این قطعنامه ابراز کرده‌ و نوشته بودند، “سیاستی که به جای حمایت از استثمارشدگان از استثمارگران حمایت کند، به آوازه‌ی سازمان به طرز جبران‌ناپذیری آسیب می‌رساند.”
سازمان عفو بین‌الملل اما در پاسخ به انتقادها به این نکته اشاره کرده که پیش از نهایی شدن این تصمیم پای صحبت بسیاری از آسیب‌‌دیدگان و کارشناسان نشسته است.

منبع: دویچه وله

لازم به توضیح است آن‌چه سازمان ملل گفته نه قانونی‌کردن که جرم‌زدایی کردن بوده است. در واقع آنچه که عفو بین‌الملل کرده قانونی کردن leglization نیست بلکه جرم‌زدایی decriminalazion است. (توانا)

رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

درباره‌ی Sina Sabet

Check Also

IR-IRAN Electronic Visa (Iran eVisa) Application – Ministry of Foreign Affairs

دوستانی که پرسیده بودند راجع به ویزا برای شهروندان سوئیسی: شهروندای سوئیس و اتحادیه اروپا …

Source رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *