خانه / ایران / هتل های Novotel و Ibis از ماه اینده به ایران می ایند.
exterior day

هتل های Novotel و Ibis از ماه اینده به ایران می ایند.

Sebastien Bazin, chairman and CEO of AccorHotels, a French hotel chain, second left, and Mehdi Jahangiri, chairman of Iran's Aria Ziggurat Tourism Development Company, shake hands while exchanging their agreement documents at a newly build Novotel hotel near International Imam Khomeini Airport, some 25 miles (40 kilometers) south of the capital Tehran, Iran, Tuesday, Sept. 15, 2015. The Iranian firm signed an agreement with the major French hotel chain on Tuesday, in the first deal of its kind since Tehran reached a historic agreement with world powers on its disputed nuclear program. (AP Photo/Vahid Salemi)

 • تهران دیروز صحنه قرارداد مهمی در صنعت گردشگری بود که به موجب آن دو برند فرانسوی هتل به ایران می‌آيند.
 • رئیس طرف شرکت ایرانی قرارداد، مهدی جهانگیری، برادر معاون اول روحانی و از نزدیکان سابق مشایی است.
 • ایران اعلام کرده می‌خواهد ظرف ۱۰ سال آینده تعداد گردشگران ورودی به کشور را از ۴/۵ به ۲۰ میلیون نفر برساند.

  شرکت ایرانی «آریا زیگورات» دیروز قراردادی با یکی از مهم‌ترین شرکت‌های زنجیره‌ای هتل‌داری در فرانسه بست که به موجب آن دو برند معروف هتل‌های فرانسوی به ایران می‌آیند.

  رئیس این شرکت ایرانی، مهدی جهانگیری، برادر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور است. جهانگیری در ضمن زمانی معاون اسفندیار رحیم مشایی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود و همکاری‌های اقتصادی با او و سایر چهره‌های دولت احمدی‌نژاد داشت.

  آسوشیتدپرس ضمن انتشار گزارش این قرارداد که در تهران امضا شد آن‌را «اولین از نوع خود» از زمان توافق هسته‌ای وین دانست.

  طبق این قرارداد، «شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات» از ماه آینده ۱۵ سال از برندهای «نووتل» و «ایبیس» استفاده می‌کند که هر دو در تملک شرکت «آکورهتلزِ» فرانسه هستند.

  به گزارش گاردین، در ابتدا دو هتل «نووتل» و «ایبیس» در فرودگاه بین‌المللی تهران افتتاح می‌شوند.

  مبلغ این قرارداد علنی نشده است.

  NOVOTEL World Trade Center Dubai - 2017

سباستین بازین، رئیس و مدیر «آکورهتلز»، در کنفرانس خبری دیروز در تهران گفت «نووتل» و «ایبیز» کاملا مناسب رشد صنعت گردشگری در ایران هستند. او افزود: ‌«برندهای ما به پتانسیل عظیم رشد در این کشور نگاه می‌کنند که قریب ۸۰ میلیون جمعیت دارد و در حال گسترش اقتصاد خود است».

آکورهتلز اداره بیش از ۳۷۰۰ هتل در ۵ قاره جهان را در اختیار دارد که این شامل ۷۱ هتل در ۱۰ کشور خاورمیانه نیز می‌شود. از هتل‌های ارزان‌قیمت «ایبیس» تا هتل‌های میان‌قیمت نووتل تا هتل‌های تجملی «سوفیتل». جالب این‌جا است که هتل «سوفیتل» وین میزبان یکی از جلسات شام کلیدی بین وزرای خارجه «پنج باضافه یک» در روزهای آخر پیش از توافق هسته‌ای بود.

هدف رسمی ایران افزایش گردشگران ورودی به کشور از ۴/۵ میلیون کنونی به ۲۰ میلیون در طی ۱۰ سال آینده است. مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، نیز در مراسم امضای قرارداد حاضر بود و گفت ایران امیدوار است تا سال ۲۰۲۵ درآمد سالیانه خود از گردشگری را به ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار برساند.

سلطانی‌فر گفت در آینده شرکت‌های «تمام کشورها، از جمله آمریکا» فرصت ورود به بازار گردشگری ایران را خواهند داشت.

ExtŽrieurs Ibis & Novotel Deira - Dubai - Abu Dabhi

گزارش‌های خارجی راجع به این قرارداد به این اشاره کردند که ایران ۱۷ سایت جهانی یونسکو دارد و از پتانسیل خوبی برای جذب گردشگر برخوردار است. از دیگر اهداف ایران در این راه سه برابر کردن شمار هتل‌های چهار و پنج ستاره در کشور است.

سابقه همکاری اقتصادی ایران و فرانسه به سال‌ها پیش برمی‌گردد و وزیر خارجه فرانسه و تجار فرانسوی از اولین‌هایی بودند که پس از توافق وین به ایران آمدند. رئیس‌جمهور ایران، حسن روحانی، هم قرار است در ماه نوامبر به پاریس سفر کند.

اما سابقه و ارتباطات خویشاوندی جهانگیری، مدیر شرکت «آریا زیگورات» که از این قرارداد نفع خواهد برد سوال‌هایی ایجد می‌کند. جهانگیری نه تنها برادر معاون اول رئیس‌جمهور است که از نزدیکان رحیم مشایی نیز به شمار می‌رود. او نه تنها زمانی معاون مشایی در سازمان میراث فرهنگی بود که پس از استعفا از دولت، در سال ۱۳۸۸ شرکت خصوصی «سمگا» را تاسیس کرد که از حمایت ویژه دولت احمدی‌نژاد برخوردار بود و موفق به جذب اعتبارات کلان شد.

گفته می‌شد حمایت ویژه دولت وقت بود که باعث جذب قراردادهای کلان توسط «سمگا» شد. این شرکت در تیرماه ۸۸ با سرمایه ۲۰ میلیارد تومان به ثبت رسید و توانست ظرف مدتی کوتاه ۶ شرکت اقماری بزرگ تاسیس کند. از جمله اولین سهامداران دو نفر از نزدیک‌ترین‌ها به احمدی‌نژاد بودند:‌ اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی که این دومی این روزها به جرم فساد اقتصادی در زندان است.

«آریا زیگورات» یکی از همان شرکت‌های اقماری سمگا است.

ss

رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

درباره‌ی Sina Sabet

Check Also

IR-IRAN Electronic Visa (Iran eVisa) Application – Ministry of Foreign Affairs

دوستانی که پرسیده بودند راجع به ویزا برای شهروندان سوئیسی: شهروندای سوئیس و اتحادیه اروپا …

Source رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *