خانه / سوئیس / همه پرسی در سوئیس برای پرداخت یارانه 2800 دلاری در ماه

همه پرسی در سوئیس برای پرداخت یارانه 2800 دلاری در ماه

به تازگی پیشنهادی از سوی تعدادی از شهروندان سوئیس برای پرداخت ماهانه پول به همه ساکنان این کشور ارائه شده است.

براساس این طرح که تنها پس از تایید در همه پرسی ، قابلیت اجرایی دارد دولت سوئیس باید ماهانه مبلغ معینی را به طور مساوی میان همه افراد بالای 18 سال که در این کشور زندگی می کنند توزیع کند.

این مبلغ بدون توجه به دارایی ها یا درآمدهای افراد، به آنها پرداخت می شود. هدف از این اقدام، جلوگیری از نزدیک شدن افراد به خط فقر اعلام شده است.

در توجیه اجرای این طرح آمده است: این طرح فقر را از بین می برد و باعث می شود سوئیس به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر درآمد فردی تبدیل  و منجر به جذب نخبگان و افراد صاحب مهارت می شود . این طرح همچنین  باعث می شود مردم به دنبال کشف زندگی خلاقانه مانند تمرکز بر هنر باشند.
در توجیه اجرای این طرح آمده است: این طرح فقر را از بین می برد و باعث می شود سوئیس به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر درآمد فردی تبدیل و منجر به جذب نخبگان و افراد صاحب مهارت می شود . این طرح همچنین باعث می شود مردم به دنبال کشف زندگی خلاقانه مانند تمرکز بر هنر باشند.

در هفته گذشته خودرویی در مقابل دفتر کابینه سوئیس در شهر برن متوقف و دهها صندوق از درون آن تحویل دفتر کابینه شد. در این صندوق ها 126 هزار امضا در حمایت از طرحی بود که براساس آن دولت سوئیس باید مبلغ معینی را ماهانه به همه افراد ساکن در این کشور بپردازد.

از جمله افرادی که این طرح را امضا کرده اند اوزفالد سیک وزیر سابق در کابینه سوئیس است.

براساس قانون اساسی سوئیس، در صورتی که حداقل 100 هزار نفر در سوئیس طرحی را امضا کنند این طرح پس از همه پرسی عمومی به قانون تبدیل می شود.

طرح های پیشنهادی شهروندان در صورتی که بتواند در همه پرسی، رای مثبت بیش از نصف شرکت کنندگان در همه پرسی و رای مثبت بیش از نصف مناطق سوئیس را از آن خود کنند؛ تبدیل به قانون می شود.

سوئیس متشکل از 26 منطقه یا کلونی است و 7.5 میلیون نفر جمعیت دارد.

براساس این طرح مبلغ 2500 فرانک سوئیس معادل 2800 دلار ماهانه به هر شهروند سوئیس و هر فردی که به صورت قانونی در این کشور اقامت دارد پرداخت خواهد شد. این پول به همه افراد بالای 18 سال پرداخت می شود.

همچنین مبلغ ماهانه 625 فرانک سوئیس معادل 694 دلار نیز برای افراد زیر 18 سال پرداخت می شود.

این مبلغ پرداختی برای یک خانواده سه نفره متشکل از دو نفر بالغ و یک کودک معادل 83 هزار و 300 دلار در سال است که برای تامین نیازهای این خانواده به صورت حداقلی کفایت می کند و این خانواده می تواند بدون نیاز به درآمد دیگری زندگی حداقلی داشته باشد.

اقتصادانان هزینه این طرح را  200 میلیارد فرانک سوئیس معادل 222 میلیارد دلار در سال می دانند.
حامیان این طرح می گویند: 70 میلیارد فرانک از این مبلغ از محل پرداخت های دولت برای صندوق های مختلف کمک های اجتماعی تامین می شود که هم اکنون برای بیکاران، معلولان، بازنشستگان و افرادی که درآمد آنها به حداقل درآمد نمی رسد فعالیت می کنند.

بقیه این رقم نیز از محل اعمال مالیات بر تعاملات مالی مانند خرید و فروش سهام یا سرمایه ها یا صرفه جویی در هزینه های دولت قابل تامین است.

هم اکنون در سوئیس شبکه گسترده ای از تامین اجتماعی وجود دارد به عنوان مثال می توان به صندوق پرداخت پول به افراد بیکار، معلول، بازنشسته، دفاتر کمک های اجتماعی و صندوق های پرداخت وام مسکن اشاره کرد.

در توجیه اجرای این طرح آمده است: این طرح فقر را از بین می برد و باعث می شود سوئیس به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از نظر درآمد فردی تبدیل  و منجر به جذب نخبگان و افراد صاحب مهارت می شود . این طرح همچنین  باعث می شود مردم به دنبال کشف زندگی خلاقانه مانند تمرکز بر هنر باشند.

با اجرای این طرح، موسسات کمک های اجتماعی و هزینه های گسترده آنها از جمله حقوق کارمندان، اجاره ساختمان ها، مصرف برق و … برچیده خواهند شد. این طرح از مشکلات اداری می کاهد و نیاز به تعیین حداقل حقوق در کشور از بین می رود. منجر به رفع کامل بیکاری می شود. تقاضا برای کار و آموزش عالی را افزایش می دهد و منجر به کاهش بیماری های روانی، بهبود بهداشت عمومی مردم، کاهش هزینه های بیمارستانی و افزایش استقلال اقتصادی افراد می شود.

مخالفان این طرح نیز می گویند: اگر مردم این پول های اضافه را صرف خرید کفش های اسپورت و گران قیمت یا مواد مخدر به جای غذا و آموزش کردند چه باید کرد؟ اگر مردم این پول ها را در کشورهای دیگری هزینه کردند در این صورت این طرح سودی برای اقتصاد سوئیس ندارد.

حامیان این طرح نیز در مقابل می گویند مردم با وجود پرداخت این پول همچنان به سرکار خواهند رفت زیرا خواهان درآمد بیشتری هستند و مبلغ پرداختی تامین کننده نیازهای بیشتر آنها نخواهد بود.

رای مثبت(7)رای منفی‌(0)

Check Also

فراخوان همکاری با ایرانیان مقیم سوئیس…

– در زمینه تحریر و نگارش از مهارت و قلم رسایی برخوردارید؟ – فلسفه و …

#راکلت جای همه دوستان خالی یکی از خوشمزه ترین غذا های سوییسی!

#راکلت جای همه دوستان خالی 😃 یکی از خوشمزه ترین غذا های سوییسی! Source رای …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *