پنج‌شنبه , فوریه 27 2020
خانه / جهان / پوتین: قطب شمال مال ماست

پوتین: قطب شمال مال ماست

SEVEROMORSK, RUSSIA - APRIL 7:  Russian President-elect Vladimir Putin watches the tactical exercises of Russia's Northern Fleet in the Barentsevo Sea, 06 April 2000. Vladimir Putin spent the night underwater in a nuclear submarine near the Arctic Circle.  (Photo credit should read AFP/AFP/Getty Images)

  • «ولادیمیر پوتین» گفت که قطب شمال متعلق روسیه است.
  • حالا روسیه با ارایه درخواستی به سازمان ملل ادعای مالکیت بر منطقه وسیعی در قطب را دارد.
  • منطقه ای که دانمارک هم ادعای مالکیت بر بخشی از آن را دارد.
  • پوتین علاقه ای به افتادن این منطقه پر اهمیت به دست قدرت های غربی ندارد.

 

«ولادیمیر پوتین»، رییس جمهوری روسیه با مطرح کردن بزرگ ترین ادعای ارضی گفت که قطب شمال متعلق روسیه است.

این ادعا در حالی از سوی پوتین مطرح شده که از سوی غربی ها به «توسعه طلبی» متهم است و گفته می شود او به سرزمینی در اوکراین بسنده نکرده و حال طالب بخش بزرگی از قطب شمال برای روسیه است.

گمان می رود قطب دارای ذخایر بزرگ نفتی، مواد با ارزش و معدنی باشد و روسیه سال های سال است که این منطقه را از آن خود می داند. پوتین اخیرا اعلام کرد در نظر دارد حضور نیروی دریایی روسیه در منطقه قطب را تقویت کند سخنانی که باعث نگرانی نسبت به تلاش این کشور برای اشغال نظامی آن منطقه شود.

حالا روسیه با ارایه درخواستی به سازمان ملل ادعای مالکیت بر منطقه وسیعی در قطب را دارد، منطقه ای که دانمارک هم ادعای مالکیت بر بخشی از آن را دارد.

مقامات روسیه ادعا کرده اند نقشه های زمین شناسی نشان دهنده آن است که این منطقه مورد اختلاف، بخشی از قلمروی روسیه است.

کارشناسان می گویند این ادعا باعث نگرانی نسبت به طرح های توسعه طلبانه بیشتر توسط روسیه پس از الحاق کریمه و دخالت در بحران اوکراین، شده است.

روسیه همچنین در ماه های اخیر با چندین بار تعرض هواپیماهای جنگنده و بمب افکن خود به حریم فضایی کشورهای عضو ناتو، این کشورها را تهدید کرده است.

حالا روسیه از کمیسیون حدود و فلات قاره سازمان ملل می خواهد که درباره مرزهای بستر فلات قاره در اقیانوس منجمد شمالی حکم صادر کند. درخواست دانمارک از این کمیسیون به نیابت از گرینلند در دسامبر ۲۰۱۴ برای صدور حکم نخستین تلاش برای مالکیت قطب شمال بود و این درخواست واکنش روسیه را به همراه داشت. پوتین علاقه ای به افتادن این منطقه پر اهمیت به دست قدرت های غربی ندارد.

رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

درباره‌ی Sina Sabet

Check Also

IR-IRAN Electronic Visa (Iran eVisa) Application – Ministry of Foreign Affairs

دوستانی که پرسیده بودند راجع به ویزا برای شهروندان سوئیسی: شهروندای سوئیس و اتحادیه اروپا …

Source رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *