خانه / ایران / آزاد ترین کشورهای جهان از نگاه موسسه کانادایی: سوئیس دوم ، ایران آخر
maxresdefault

آزاد ترین کشورهای جهان از نگاه موسسه کانادایی: سوئیس دوم ، ایران آخر

6_2_2014_b4-magin-iran-right8201

انستیتو فریزر کانادا دیروز فهرستی تحت عنوان «آزادی بشر» منتشر کرد که طی آن 152 کشور را با استفاده از 70 منبع اطلاعاتی در بین سالهای 2008 تا 2012 در مورد میزان آزادی رده بندی کرده است .

به گفته این موسسه که دفتر آن در ونکوور قرار دارد، هدف تعیین میزان آزادی مردم کشورهای مختلف در بهره مندی از امتیازاتی چون آزادی بیان ، مذهب ، آزادی مدنی ، تشکیل اتحادیه و صنف و آزادی اقتصادی بوده است .

با توجه به چنین معیارهایی و در حالیکه کشور هنگ کنگ  اخیرا صحنه درگیری های شدید معترضین و نیروهای پلیس ودر پی آن دستگیری های گسترده بود ، به عنوان آزادترین کشور دنیا انتخاب شد و سویس در مکان دوم جای گرفت. کانادا در این رده بندی در جایگاه ششم و آمریکا که عموما از آن به عنوان مهد دمکراسی نام برده می شود در رده بیستم قرار گرفت.

فرد مک ماهون که مدیریت تهیه این فهرست را برعهده داشته در مورد امریکا گفت :«امریکا بخاطر اقداماتی که در جنگ با ترور انجام داد و همچنین رکورد اقتصادی سال 2008 و ناامنی اقتصادی ناشی از آن به رتبه بیستم سقوط کرده است . »

در انتهای این فهرست هم کشورهای برمه ، کنگو و ایران دیده می شوند.

با این حال آندره گرولی ماتوس استاد دانشگاه اس اف یو درونکوور نسبت به نتایج این تحقیق ابراز تردید کرد و گفت :«اگر تحقیقی انجام شود که در نهایت هنگ کنگ را به عنوان آزادترین کشور دنیا معرفی کند ، باید به کل روند تحقیق و نتیجه آن شک کرد. اگر به این قضیه فکر کنید ، نتیجه کار بیشتر یک شوخی است و من از روند تنظیم این گزارش و امتیاز دهی به کشورها واقعا متعجب شدم.»

The most free countries in the index The least free countries in the index
1. Hong Kong 143. Chad
2. Switzerland 144. Venezuela
3. Finland 145. Ethiopia
4. Denmark 146. Algeria
5. New Zealand 147. Central African Republic
6. Canada 148. Yemen
7. Australia 149. Zimbabwe
8. Ireland 150. Myanmar
9. United Kingdom 150. Congo, Democratic Republic of
10. Sweden 152. Iran

 

رای مثبت(1)رای منفی‌(1)

درباره‌ی Sina Sabet

Check Also

Chicago, UNITED STATES:  A passenger waits in line with his passport 23 January, 2007 before his Mexicana Air flight out of Chicago O'Hare International airport in Chicago, Illinois. As of 23 January, all Americans, Mexicans, Canadians and Bermudians traveling by air to the United States must for the first time carry a passport, said the Department of Homeland Security. The new measure is part of the department's Western Hemisphere Travel Initiative, following the recommendations of the National Commission on Terrorist Attacks on the United States, better known as the 9/11 Commission. It is aimed at making it more difficult for terrorists to enter the country with fake documents.  AFP PHOTO/JEFF HAYNES  (Photo credit should read JEFF HAYNES/AFP/Getty Images)

ایرانیان مقیم 37 کشور جهان ،برای سفر به آمریکا ناچار به اخذ ویزا خواهند شد

اگر خاطرتان باشد چند ماه قبل استیون هارپر نخست وزیر پیشین کانادا از وضع قانونی ...

US-Military-Backgrounds

بیست ارتش نیرومند جهان از نگاه “موسسه تحقیقاتی کردیت سوئیس”

به‌تازگی «موسسه تحقیقاتی کردیت سوئیس» یک گزارش جامع  ۴۸ صفحه‌ای  تحت عنوان «پایان جهانی شدن ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *