خانه / ایران / ایرانیان مقیم 37 کشور جهان ،برای سفر به آمریکا ناچار به اخذ ویزا خواهند شد
Chicago, UNITED STATES: A passenger waits in line with his passport 23 January, 2007 before his Mexicana Air flight out of Chicago O'Hare International airport in Chicago, Illinois. As of 23 January, all Americans, Mexicans, Canadians and Bermudians traveling by air to the United States must for the first time carry a passport, said the Department of Homeland Security. The new measure is part of the department's Western Hemisphere Travel Initiative, following the recommendations of the National Commission on Terrorist Attacks on the United States, better known as the 9/11 Commission. It is aimed at making it more difficult for terrorists to enter the country with fake documents. AFP PHOTO/JEFF HAYNES (Photo credit should read JEFF HAYNES/AFP/Getty Images)

ایرانیان مقیم 37 کشور جهان ،برای سفر به آمریکا ناچار به اخذ ویزا خواهند شد

la-na-visa-waiver-20151207-001

اگر خاطرتان باشد چند ماه قبل استیون هارپر نخست وزیر پیشین کانادا از وضع قانونی به نام “مبارزه با گردشگری تروریسم” خبر داد  که طی آن سفر به دو کشور عراق و سوریه جز در موارد تایید شده از سوی دولت ممنوع می شد.

البته عمر دولت محافظه کار به تصویب این قانون نرسید و کانادایی ها از این دردسر نجات پیدا کردند.

با وقوع حوادث تروریستی در پاریس و کالیفرنیا ، ظاهرا دولت آمریکا و کنگره درصدد ایجاد موانع تازه ای برای افرادی هستند که به کشورهای تروریست خیز و یا حامی تروریست سفر می کنند

به نوشته آقای علی عبدی از فعالان اجتماعی در آمریکا ،«مجلس نمایندگان امریکا می‌خواهد فردا عصر طرحی را به رأی بگذارد که برای ایران و ایرانی‌ها تبعات منفی دارد. الآن توافقی بین امریکا و ۳۷ کشور دنیا – اکثرا اروپایی – وجود دارد که به موجب آن، شهروندان‌‌ این ۳۸ کشورِ می‌توانند بدون اخذ ویزا به کشور دیگر مسافرت کنند. اما دولت امریکا می‌خواهد مانع ورود آزادانه‌ی آن دسته از شهروندانِ این کشورها به خاک خود شود که  در طول پنج سال گذشته( از سال 2011 تاکنون) به ایران، سوریه، عراق یا سودان سفر کرده‌اند.

world-map-created-passport-stamps-travel-concept-46679950

اگر این طرح به تصویب برسد، و اروپا و کشورهای دیگر نیز مطابق عرف حاکم بر توافق‌های بین‌المللی طرح مشابهی را تصویب کنند، آن وقت ایرانی-امریکایی‌ها یا ایرانیانی که شهروند امریکا شده‌اند نیز نمی‌توانند بدون اخذ ویزا به کشور دیگری سفر کنند. همین‌طور شهروندان این ۳۸ کشور شاید عطای سفر توریستی به ایران یا (اگر دو تابعیتی باشند) دیدار از خانواده‌‌شان در تهران را به لقایش ببخشند تا بعدا با مشکلی برای ورود به امریکا یا سفر به کشورهای دیگر مواجه نشوند. به زبان ساده‌تر، این طرح دارد امکان مسافرتِ ایرانی‌ها را محدودتر می‌کند و ایران‌هراسی را بین مردم دنیا گسترش می‌دهد. »

در همین راستا روزنامه معتبر لس انجلس تایمز نیز  در گزارشی به شرح جزییات بیشتری از این لایحه پرداخته است .

به نوشته لس انجلس تایمز ، دو نسخه از لایحه پیشنهادی به کنگره از سوی مجلس سنا و مجلس نمایندگان آمریکا تهیه شده است.

در نسخه پیشنهادی مجلس نمایندگان از ایران و سودان هم در کنار عراق و سوریه نام برده شده در حالیکه در نسخه پیشنهادی مجلس سنا تنها از دو کشور عراق و سوریه نام برده شده است و به وزارت امنیت داخلی آمریکا اجازه داده شده تا کشورهایی را به صلاحدید به لیست اضافه کند.

از طرفی در نسخه پیشنهادی مجلس نمایندگان افرادی شامل خواهند بود که برای سفر تجاری به منظور قرارداد با دولت چهار کشور یاد شده و یا برای مقاصد نظامی سفر کرده اند در حالیکه نسخه پیشنهادی مجلس سنا استثنایی را قائل نشده و از تمامی مسافرینی که به هر بهانه و دلیلی از کشورهای محدود شده دیدن کرده اند خواسته می شود تا برای سفر به آمریکا و ویزا دریافت کنند.

هنوز نام 37 کشور دیگر اعلام نشده ولی با توجه به توافق های امنیتی رایج بین کانادا و آمریکا احتمال اجرای این قانون برای کانادایی هایی که تابعیت چهار کشور یاد شده را دارند ، وجود دارد و همچنین با در نظر گرفتن دوطرفه بودن توافق های امنیتی ، امکان زیادی وجود دارد که 37 کشور دیگر نیز شرط گرفتن ویزا را برای افراد دارای تابعیت از چهار کشور یاد شده اجباری کنند.

latimes

لس انجلس تایمز گزارش خود را به این صورت با ذکر نام چهار کشور ایران ، عراق ، سوریه و سودان آغاز کرده و به این ترتیب به نظر می رسد شانس بیشتری برای پذیرش نسخه پیشنهادی مجلس نمایندگان از سوی کنگره و رای گیری برای آن قائل شده است .

توضیحات دقیق را می توانید در این لینک در روزنامه لس انجلس تایمز مرور کنید!

رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

درباره‌ی Sina Sabet

Check Also

IR-IRAN Electronic Visa (Iran eVisa) Application – Ministry of Foreign Affairs

دوستانی که پرسیده بودند راجع به ویزا برای شهروندان سوئیسی: شهروندای سوئیس و اتحادیه اروپا …

Source رای مثبت(0)رای منفی‌(0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *